Make your own free website on Tripod.com
Home | Join Now! | About Us | Current Round | Mixed doubles | Mens and Ladies Doubles | Previous Singles Rounds | Previous Mixed Doubles Rounds | Photos | What you say | Rules & Regs | Map

Highbury Fields Tennis League

11th round results details

Round 11
Monday 21 January to Sunday 16th March 2008
Mid way point: Sunday 17 Febuary 2008

Player, points won, [rating], (win/loss/tie statistics)

GROUP 1
Alex Bruce 6.2 [W3] 6
Jonathan Calver [W2, L4] 5 (includes two mid way bonus points)
Matt Canty 7.2 [W2] 4
Alexei Gaynanov 6.1 [W2] 4
Peter Saacke [W1] 2
Jessica Taylor [L2] 1
James MacRae [L2]
 
 

 

Matt Canty bt Jonathan Calver, (Sat 15 March) 6-3, 6-0

Alex Bruce bt Jess Taylor 6-2, 6-1

Alex Bruce bt Jonathan Calver (March 5) 6-2, 6-0

Matt Canty bt Jess Taylor (March 3), 6-4, 7-5

Alexei Gaynanov bt Jess Taylor (Feb 19) 6-3, 6-4

Alex Bruce bt James MacRae (Feb 11) 6-2, 6-0

To be continued: Jess v Jonathan, 6-3, 6-7, poised at 2-4 with Jonathan to serve

Jonathan Calver bt James MacRae (Tuesday 29 Jan)  6-4, 6-3

Peter Saacke bt Jonathan Calver, (Sunday 27 January) 6-0, 6-2

Alexei Gaynanov bt Jonathan Calver (23rd January), 6-2, 6-2

 

GROUP 2
Adam Timmis 9.2 [W5] 12 (includes two mid way bonus points)
Alex MacHorton [W2, L1] 7 (includes two mid way bonus points)
Ed Klepping [W2, L1] (includes two mid way bonus points)
Scott Schwager [W1, L2] 4 (includes two mid way bonus points)
Ellen Wiles [W1, L2] 4 (includes two mid way bonus points)
Alice Young [L2]
Mark Jones [L2]

Adam Timmis bt Mark Jones, (Feb 25), 6-0, 6-1
Scott Schwager bt Mark Jones, (Feb 16), 7-5, 6-3
Ellen Wiles bt Ed Klepping 6-2, 6-5 (agreed final score)
Alex MacHorton bt Ellen Wiles 6-1, 6-3 (Feb 8)
Ed Klepping bt Scott Schwager, (Tue 12 Feb)  6-2, 6-4
Adam Timmis bt Alex MacHorton (Wed 13 Feb) 6-4, 4-6, 6-4
Adam Timmis bt Ellen Wiles (Tue 5 Feb)  6-2, 6-2
Adam Timmis bt Scott Schwager (Thurs 7 Feb) 6-1, 6-1
Alex MacHorton bt Ed Klepping (Feb 5) 6-0, 6-1
Adam Timmis bt Alice Younge (Saturday 2 Feb), 6-0, 6-2
Ed Klepping bt Alice Younge (Thursday 25 Jan), 6-0, 6-2

GROUP 3
Harry Walker [W5] 12 [includes 2 mid way bonus points]
John Crossley [W2, L2] 7 [includes 2 mid way bonus points]
Nigel Billen 8.2 [W1, L2] 4 (includes 2 mid way bonus points)
James Needham [W2] 4  
Gerardo Paez [W2, L2] 4
Philip Messent [L4] 2 (includes 2 mid way bonus points)
Kevin Broadbent [L2]
 
 
Gerardo Paez bt John Crossley 6-3, 4-6, 6-4
James Needham bt Gerardo Paez 6-1, 6-2
Harry Walker bt Philip Messent, 6-3, 6-3
Harry Walker bt Gerardo Paez 6-2, 6-4
Harry Walker bt Kevin Broadbent (Feb 17), 6-4, 6-2
Gerardo Paez bt Nigel Billen (Feb 13) 7-5, 6-1
Harry Walker bt John Crossley, (Feb 11), 6-1, 6-3
John Crossley bt Kevin Broadbent, 6-1, 6-1
James Needham bt Philip Messent (Feb 9)  6-3, 6-1
John Crossley bt Philip Messent, (Sunday 3 Feb) 6-4, 6-3
Harry Walker bt Nigel Billen (Tuesday 29 Jan), 6-0, 6-1
Nigel Billen bt Philip Messent, Sunday 27 Feb, 6-4, 6-4
GROUP 4
Daniel Dyball 9.1 [W3] 9 (includes two mid way bonus points)
Dan Oakey [W2] 4
Paul Smith [W2, L2] 4
Thomas Sauvel [W2, L1] 4
Jeremy Wilson 8.2 [W2, L1] 4
Sarah Gatley [L5] 3 (includes two mid way bonus points)
Chris Baker [L2]
Daniel Dyball was beating Paul Smith 6-1 when rain stopped play and they agreed to call it a day
Jeremy Wilson bt Paul Smith (8 March), 6-3, 6-1
Paul Smith bt Sarah Gatley, (Sunday 2 March), 6-0, 6-4 
Dan Oakey bt Paul Smith, (March 1), 6-4, 6-3
Thomas Sauvel bt Jeremy Wilson (March 1), 6-4, 6-4
Dan Oakey bt Sarah Gatley, (Feb 24)  5-7, 6-2, 7-5
Daniel Dyball bt Sarah Gatley (Sunday 17 Feb) 6-0, 6-0
Thomas Sauvel bt Sarah Gatley (Sunday 17 Feb) 6-4, 6-2
Jeremy Wilson bt Sarah Gatley (Feb 16), 6-2, 6-1
Daniel Dyball bt Thomas Sauvel, 7-5, 6-1
Paul Smith bt Chris Baker (Sunday 3 Feb), 6-3, 7-5
Daniel Dyball bt Chris Baker (Thurs 31 Jan) 6-0, 6-0
GROUP 5
Rodrigo Gualan [W5] 12 [includes two mid way bonus points]
Guy Taylor [W3, L2] 8 [includes two mid way bonus points]
Jens Hills (9.2) [W3, L2] 8 [includes two mid way bonus points]
Richard Oakley [W2, L2] 6 [includes two mid way bonus points]
Nick Angel [W1, L3] 4 [includes two mid way bonus points]
Catherine Perry [L5] 2 (includes two mid way bonus points)
Laurie Ellingham Jnr
 
Rodrigo Gualan bt Guy Taylor, (March 1) 6-3  6-4
Rodrigo Gualan bt Richard Oakley, (Feb 23) 6-4, 6-3
Rodrigo Gualan bt Jens Hills, (Feb 17) 6-0, 6-4
Rodrigo Gualan bt Catherine Perry (Feb 16) 6-0, 6-0
Guy Taylor bt Nick Angel (Feb 16), 1-6, 6-3, 6-3
Jens Hills bt Nick Angel (Feb 15) 6-1, 6-3
Richard Oakley bt Guy Taylor (Feb 11), 6-3, 6-4
Guy Taylor bt Jens Hills (Feb 7) 7-5, 6-1
Guy Taylor bt Catherine Perry (Mon 4 Feb) 6-1, 6-0
Jens Hills bt Catherine Perry, (Monday 28 Jan), 6-0, 6-0
Jens Hills bt Richard Oakley, (Monday 28 Jan) 7-5, 6-3
Rodrigo Gualan bt Nick Angel (Sunday 27 Jan) 6-4, 6-3
Richard Oakley bt Catherine Perry, (Thursday 24 Jan), 6-0, 6-0
Nick Angel bt Catherine Perry, (Tuesday 22 Jan),  6-0, 6-0,
GROUP 6
Susannah Oxley [W3, L1] 8 (includes 2 mid way bonus points)
Nitin Gupta [W1, L1] 4
Sarah Annetts [W1, L1] 3
Pumbi Bal [W1] 2
Jill McLaughlin [L3] 2
Laurence Ellingham Snr
Max Jennings
 
Nitin Gupta bt Jill McLaughlin, 6-3, 4-6, 6-0
to be continued: Sarah v Nitin (Feb 15) 7-6, 3-6, 5-1
Susannah Oxley bt Nitin Gupta (Feb 12) 3-6, 6-1, 7-5
Susannah Oxley bt Jill McLaughlin (Feb 10) 7-6, 6-0
Pumbi Bal bt Susannah Oxley, (Tue 4 Feb) 6-1, 6-3
Susannah Oxley bt Sarah Annetts, 6-4, 6-4 
Sarah Annetts bt Jill McLaughlin, (Sunday January 27), 6-3, 1-6, 6-4
 
GROUP 7
Tamara Ingram [W3] 6
Mark Wardman [W1, L1] 3
Malcolm Sheehan [W1] 2
Fiona Dias 10.2 [L3]
Brian Sher [L1]
Camilla Wilkinson
Mark Wardman bt Fiona Dias (March 9), 6-3, 6-0
Tamara Ingram bt Brian Sher, (Feb 26), 6-0, 6-4
Tamara Ingram bt Mark Wardman,  7-6, 0-6, 2-6
Tamara Ingram bt Fiona Dias, 6-0, 6-0 
Malcolm Sheehan bt Fiona Dias (Feb 9) 6-1, 6-4
 

Highbury Fields Tennis League